Avery Laser Inkjet Lever Arch Labels 200x60mm Wht (Pack of 100) L7171-25
Product Code:
AVL7171
Pack Of
1
These Avery labels are adhesive and also easy to remove. Suitable for laser printers with JamFREE technology, printing labels is quick and easy especially when teamed with the free templates and software available online. This pack contains 100 labels, with 25 sheets and 4 labels each.
- General
- These Avery labels are adhesive and also easy to remove. Suitable for laser printers with JamFREE technology, printing labels is quick and easy especially when teamed with the free templates and software available online. This pack contains 100 labels, with 25 sheets and 4 labels each.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Form | 4 Per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 370g |
| For Laser Printers | Yes |
| Label Size | 60x200mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet/Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 343 |
| Height (mm) | 316 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7171-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 270 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 200 x 60 |
| Labels per Pack | 100 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 4 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC® certified paper sourced from responsibly managed forests. |
| JamFREE™ printing with special edges that prevent adhesive residue. |
| Opaque BlockOut™ material hides text and labels, ideal for reusing folders |
| Permanent adhesive ensures long-lasting attachment |
| Save time with FREE, easy-to-use Avery Design & Print software at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.